OBYCZAJE ŚLUBNE

slubPRZESĄDY ŚLUBNE - GADŻETY

Przesądy mówią, że najlepiej jeśli jest on wykonany z metalu szlachetnego - na przykład ze złota lub platyny. Oba te metale są również symbolem trwałości, co ma bardzo istotne znaczenie w związku. Pierścionek zaręczynowy zawsze podkreśla wielkość uczucia. Szczególnie kobiety przywiązują do niego bardzo duże znaczenie. Przez wiele lat to właśnie pierścionek zaręczynowy przypomina im, że od tego momentu zaczęła się ich wspólna droga. Pierścionek zaręczynowy kobieta powinna nosić na czwartym palcu lewej ręki, od strony serca.

RAZEM, NIE OSOBNO...

Należy przejść przez próg kościoła prawą nogą, a do ołtarza iść z uśmiechem na ustach. Jeżeli w czasie ceremonii Panna Młoda uroni łzę, to oznacza, że nie będzie w małżeństwie płakać z powodu męża. Jeśli obrączki upadną Młodej Parze na podłogę, nie powinni ich sami podnosić. Musi to zrobić ksiądz lub ministrant. Panna Młoda powinna również uważać, aby małżonek nie wsunął jej obrączki do samego końca palca, co oznaczałoby, że to właśnie on przejmie rządy w małżeństwie. Na koniec ceremonii ślubnej Pan Młody powinien złożyć pocałunek na ustach swej żony

PODZIĘKOWANIA DLA RODZICÓW

Ogólnopolski Portal Ślubny Ona i On Najlepszym momentem na podziękowania jest chwila zaraz po pierwszym tańcu lub po oczepinach. Niektóre Pary Młode dziękują zaraz po błogosławieństwie.

 

Tradycja pozwala też na wybranie innego momentu i okazji na podziękowania, nie koniecznie podczas wesela. Może to być podczas uroczystej kolacji dla rodziny lub w czasie poprawin. Okazaniem wdzięczności przez młodych może być wręczenie swoim rodzicom koszy kwiatów, lub też albumów ze zdjęciami z dzieciństwa. Oprócz tego uhonorowaniem rodziców może być zadedykowanie im piosenki. Należy też pamiętać o innych członkach rodzin, którzy przyczynili się do wychowania - dziadkach, babciach i rodzicach chrzestnych.

 

Podziękowania powinny być również skierowane do gości weselnych. Para Młoda powinna wyrazić im wdzięczność za przybycie, za otrzymane życzenia i wspólną zabawę.

POSAG

Ogólnopolski Portal Ślubny Ona i On Posag panny młodej stanowił rodzaj rekompensaty różnic w nakładach finansowych poniesionych na wychowanie nowożeńców. Wychowanie córki było znacznie mniej kosztowne; przyszła żona miała być posłuszna mężowi i wzorowo prowadzić dom. Dlatego też córka większość czasu spędzała w domu ucząc się szycia i prowadzenia gospodarstwa domowego. Syn natomiast, by zdobyć wykształcenie, odpowiednią pozycję i koneksje, musiał być wysyłany "do szkół" - często na zagraniczne uczelnie. Kobieta musiała do małżeństwa wnieść ziemię lub inne dobra materialne. Dopiero dwie dwudziestowieczne wojny światowe, i idące za nimi ogromne zmiany społeczno - obyczajowe, spowodowały zaniknięcie tego obyczaju.

 
 
pixel